Powered By Blogger

Rękopisy tematycznie:

piątek, 21 maja 2010

Symfonia cierpienia

Autor: Elfriede Jelinek
Tytuł oryginalny: Die Klavierspielerin
Liczba stron: 350
 
Wydana przez: WAB

Nota wydawcy: Erika, trzydziestoparoletnia niespełniona artystka, mieszka z demoniczną matką, od której jest uzależniona psychicznie. Wychowana bez ojca, w izolacji od męskiego towarzystwa kobieta nie radzi sobie z własną seksualnością. Czy młody mężczyzna, który pojawi się w jej życiu, przerwie destrukcyjny związek matki i córki?

Używając prowokujących konstrukcji językowych, autorka szarga takie świętości, jak rodzina i matczyna miłość oraz podważa mity uduchowionego artysty i pięknego, kulturalnego Wiednia.

"Pianistka" (1983), jedyna książka Jelinek o cechach autobiograficznych, została dotychczas przetłumaczona na ponad 20 języków, osiągając łączny nakład trzystu czterdziestu tysięcy egzemplarzy.

Wydawnictwo
WAB



 Nasłuchałem się o tej książce skrajnych opinii. Jedni twierdzą, że jest genialna inni że widzimy tu przerost formy nad treścią. Ja skłaniałem się ku tej pierwszej i tak było do połowy książki. 

środa, 19 maja 2010

Stosiki końcowowiosenne

Stosik pierwszy(od góry):
  • "Dwanaście prac Herkulesa"   Agata Christie
  • "Gambit turecki"  Boris Akunim
  • "Kobieta bez cienia"  Hugo von Hofmannsthal
  • "Nie ma z czego się śmiać"  Stefania Grodzieńska
  • "Smażone zielone pomidory"  Fannie Flagg
  • "Norwegian wood"  Haruki Murakami
  • "Którędy droga?" Pears Iain









Stosik drugi(od lewej)
  • "Bóg imperator Diuny"  Frank Herbert
  • "Heretycy Diuny"  Frank Herbert
  • "Diuna: Bitwa pod Corrinem"  Brian Herbert, Kevin J. Anderson

wtorek, 18 maja 2010

"Myśl się nie dezaktualizuje, jedynie świat, do którego się odnosi"[1]

Autor: Stanisław Jerzy Lec
Tytuł oryginalny: Myśli nieuczesane
Liczba stron: 406
 
Wydana przez: Noir sur Blanc

Nota wydawcy: Jest to książka, z której każdy cywilizowany, myślący człowiek powinien co wieczór przeczytać trzy lub cztery linijki, zanim zaśnie (jeśli w ogóle będzie mógł zasnąć).

Umberto Eco










 "Jak najmniej wyrazów, jak najwięcej wyrazu"[2]  pisze Lec w jednej ze swych myśli nieuczesanej i można powiedzieć iż jest to motto tej książki. MYŚLI, bo inaczej tego nie można zapisać, Leca są najprawdziwszą esencją... No właśnie czego? Może esencją filozofii? Zgodzę się lecz za mało w tym słowie jest zawarte. Czy można to co napisał zawrzeć w jednym słowie? Przecież to jest ŻYCIE... Właśnie, to jest esencja życia. Życia opisanego z boku, z wewnątrz, od dołu, od góry... Jest ono przemaglowane na wszelakie możliwe sposoby. Mamy w tych krótkich zdaniach prawdę o nas. O naszych smutkach, poszukiwaniach, marzeniach.

sobota, 15 maja 2010

Niektóre choroby chorują na uleczlność[1]

Autor: Jürgen Thorwald
Tytuł oryginalny: Das Weltreich der Chirurgen
Liczba stron: 406
 
Wydana przez: Znak

Nota wydawcy:  Jürgen Thorwald, posługując się zapiskami swego dziadka Henry'ego Stevena Hartmanna, z wykształcenia lekarza, a z zamiłowania podróżnika i historyka medycyny, odkrywa przed nami kręte ścieżki, jakimi przyszło podążać prekursorom nowoczesnej chirurgii. Przedstawia dramatyczne dzieje ich nowatorskich odkryć i wynalazków, opowiada niezwykłe historie pionierskich operacji i zabiegów na poszczególnych narządach. Dzięki wartkiej i obrazowej narracji Thorwalda mamy wrażenie, jakbyśmy sami zaglądali przez ramię lekarzowi przy stole operacyjnym lub badaczowi pochylonemu nad mikroskopem bądź też przysłuchiwali się burzliwym sporom podczas kongresów medycznych i dyskusjom na przyjęciach lekarskiej śmietanki towarzyskiej sprzed stu lat.

                                                                            Wydawnictwo Znak

 Po pierwszej części ("Stulecie chirurgów"), która była przesycona bólem i cierpieniem wielu pacjentów podchodziłem do niej z pewną rezerwą. Wiedziałem, że ta książka musi być fantastyczna. Tak dobry temat trudno zepsuć. Czytając ją wpadłem w pewien stan błogości, a to z powodu miłego zaskoczenia.

niedziela, 2 maja 2010

Majówka w Ameryce

Autor: Neil Gaiman
Tytuł oryginalny: American Gods
Liczba stron: 450
 
Wydana przez: MAG

Nota wydawcy:  "»Amerykańscy bogowie« to opowieść przejmująca, chwilami straszna, chwilami magiczna, głęboka, mądra, szlachetna i bogata - prawdziwe dzieło mistrza".
Peter Straub

"Oryginalna, wciągająca i niezwykle pomysłowa pikarejska podróż po Ameryce, w której podróżni są dziwniejsi nawet od najdziwniejszych atrakcji turystycznych".
George R.R. Martin

"»Amerykańscy bogowie« to prawdziwy cud. Gaiman opowiada w nich całkowicie nieprawdopodobną historię, historię iście mityczną w sposób przejmujący i wiarygodny. To bardzo ważna książka. Pablo Neruda powiedział coś podobnego o innej klasycznej powieści: nie przeczytać jej, to jak nigdy nie skosztować pomarańczy".
Jonathan Carroll

"Oto współczesne magiczne »Przygody Hucka«... na każdej stronie kryją się nowe niespodzianki, a przecież czytając wierzymy w każde słowo. Będziecie siedzieć nad nią do rana i żałować, że już się skończyła".
Tim Powers

"Neil Gaiman, autor o niezwykłych zdolnościach i niewyczerpanej fantazji, od dawna był narodowym skarbem Anglików. Teraz stał się także skarbem amerykańskim".
William Gibson




 Kusiła mnie ono od paru tygodni. Za każdym razem jak wchodziłem do biblioteki wabiła mnie jakąś tajemniczą mocą. Nie brałem jej jednak, bo  wolałem zostawić sobie moje wyobrażenia o niej. Zbyt dużo razy zawiodły mnie książki autorów z Ameryki.  Jednak parę dni temu nie wytrzymałem. Wziąłem ją z półki z myślą "raz kozie śmierć".